לתיאום פגישת ייעוץ ראשונה בחינם:
 
*
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ריתוך אלומיניום

 
אלומיניום הוא אחד מחומרי הגלם השימושיים ביותר עבור בני האדם. ניתן למצוא המון מוצרים שלו שמשמשים אותנו ביומיום בבית או במשרד, ומוצרים נוספים שמשתמשים אותנו במסגרת עבודתנו במפעל. כדי ליצור את כל אלה, חומר הגלם חייב לעבור תהליך מיוחד שנקרא ריתוך אלומיניום.
 
ריתוך אלומיניום
 

נעים להכיר – חמרן

 
האלומיניום, או בעברית חמרן, נחשב לאחת המתכות ביותר המשמשות אותנו. הסיבה לכך היא ברורה: יש לו המון יתרונות משמעותיים על פני כל חומר גלם אחר. להלן כמה מהם:
  • הוא אינו מתחמצן בקלות
  • גמישותו עוזרת לנו מאוד לעצב אותו
  • הוא מתאים לעיבוד שבבי שמאפשר לנו ליצור ממנו חלקים קטנים ביותר
  • הוא עמיד בפני פגעי מזג אוויר וקטיבות
  • צפיפות החומר נמוכה מאוד ולכן מוצריו נחשבים לקלי משקל
  • הוא אינו מתמגנט
  • הוא מוליך היטב חום וחשמל
 
 

מהו ריתוך אלומיניום?

 
ריתוך אלומיניום מתבצעת עם גז ארגון. המטרה של שימוש בגז ארגון היא לרתך את האלומיניום וכך למעשה להלחים משטחים שלו אחד אל השני. השימוש בגז ארגון בטיחותי לחלוטין, אבל הוא לא מיועד ליישום ביתי אלא משולב רק בבתי עסק שמתמחים בכך. כמו כן, יש צורך ברתכת מתאימה כדי ליצור ציפוי ושכבת מגן. לשם השוואה, שיטת ריתוך אחרת היא זו שמבוססת על אוטוגן. בשיטה הזו מנצלים טכניקות אחרות, אך בלי להתפשר על הבטיחות או על התוצאה הסופית.
 

למה ריתוך אלומיניום משמש?

 
ריתוך אלומיניום שימושי ביותר עבור תעשיות רבות. באמצעות תהליך זה ניתן ליצור בערך כל דבר החל מניירות עטיפה וצבעים דרך פחיות שתייה ועד לחלקי חילוף למכוניות ולמכונות, דלתות, חלונות, פרגולות ומה לא. אין גבול לדמיון ולכמות השימושים שניתן למצוא לאלומיניום.
 

איך מתבצע ריתוך אלומיניום?

 
קל מאוד לרתך את מתכת האלומיניום, באמצעות רתכת מתאימה, אבל כמובן שרק בעל מקצוע מנוסה צריך לעסוק בכך, כיוון שמדובר בהליך שעלול לסכן את מי שמבצע אותו אם הוא חסר ניסיון וחסר ידע.

על מנת לבצע ריתוך אלומיניום, משתמשים בגז אורגון. בזכות אותו שחקן משנה, הריתוך יוצר מעין ציפוי היוצר שכבת מגן. השכבה נוצרת במקום הריתוך למעשה בזמן שהוא מתחמם באמצעות חשמל ובמקביל מקבל את גז הארגון ממיכל חיצוני.

מאחר והאלומיניום אינו מתמגנט, צריך לרתך אותו באופן ייחודי: אחת השיטות המקובלות לריתוך אלומיניום היא הרשת החשמלית בשילוב של פחמן דו חמצני (CO2). לשם כך משתמשים ברתכת מיוחדת שמגיעה עם גליל חוט אלומיניום, במטרה לסגור את המעגל החשמלי על החומר. זריזות ידיים במקרה זה הוא חשוב ביותר. שיטת ריתוך מקובלת נוספת היא שיטה המבוססת על ריתוך אוטוגן.
 

מה מיוחד באלומיניום?

 
האמת היא שאלומיניום מתמגנט היא בכל מקרה תוצאה שאי אפשר להגיע אליה. בגלל שלאלומיניום אין תכונות מגנטיות, צריך לרתך אותו באופן ייחודי. נכון להיום, השיטה המקובלת היא רשת חשמלית בשילוב של פחמן דו חמצני. זו שיטה שמבוססת על שימוש ברתכת מיוחדת והיא יכולה להתאים גם לצרכים מסחריים וגם לצרכים תעשייתיים. בשיטה הזו, הרתכת מגיעה עם גליל חוט אלומיניום שתפקידו לסגור את המעגל החשמלי על החומר.
 

איך מונעים חלודה בעת ריתוך אלומיניום?

 
על פניו, ריתוך של מתכת למתכת עלול ליצור פגיעה בשטח הפנים ולכן גם להיווצרות של שכבת חלודה. אז למרות שאלומיניום הוא מטבעו חומר גלם שלא מתחמצן וגם לא מייצר חלודה אפילו אם הוא בא במגע עם מים ואוויר, צריך יש סכנה להיווצרות שכבת חלודה במהלך הריתוך. כדי להתמודד עם הסכנה הזו, יוצרים שכבת מגן במקום הריתוך. כדי ליצור את שכבת המגן, מחמם את מקום הריתוך באמצעות חשמל שמקבל גז ארגון ממכל חיצוני. ברגע שבו הגז פוגש את המתכת החמה, נוצרת שכבת המגן הרצויה.
 

מתי עוד מבצעים ריתוך ארגון?

 
השיטה של ריתוך ארגון לא מיועדת רק עבור אלומיניום. כיום למשל אפשר לראות את השיטה הזו מיושמת על חומרי גלם נוספים, כאשר המאפיין המשותף לכולם הוא אלקטרודה שיוצרת קשת חשמלית שמוגנת על ידי הגז למיסוך מפני חמצן. אם מיישמים את השיטה הזו היטב, אפשר להגיש מהצד את חומר המילוי ולבצע ריתוך מדויק וחזק. כמו כן, אפשר לזהות רמת ביצוע גבוהה של עבודה עם ארגון באמצעות ריתוך ללא סיגים וללא צורך בליטוש והשחזה נוספים.
 

איך בוחרים עבודות ריתוך?

 
השימוש באלומיניום שכיח אך הריתוך שלו מחייב הקפדה מחמירה על סטנדרטים של בטיחות. מלבד שמירה על בטיחות כדי למנוע נזקים שייגרמו לאלומיניום בגלל חשיפה שלו אל חלודה, יש צורך להשתמש בציוד מיוחד כדי למנוע נזק לסביבה. מבחינת מי שמזמין עבודות של ריתוך אלומיניום או רוצה להבין לעומק את התכונות של אלומיניום מתמגנט, הדגש צריך להיות על פרמטרים כמו ניסיון קודם, המלצות ופרויקטים מוצלחים. פרמטרים כאלה יכולים לעזור לבחור עבודות ריתוך ברמה גבוהה ולהמשיך ליהנות מהיתרונות של אלומיניום גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.
 

ריתוך אלומיניום משאירים למקצוענים!

 
חשוב לזכור שבזמן ריתוך אלומיניום החום מתעצם באופן ניכר ולכן חשוב מאוד לנקוט באמצעי זהירות מתאימים, ולהשאיר את העבודה לבעלי מקצוע בלבד. למרות שכל אחד יכול בעיקרון לרכוש רתכת ולבצע עבודות ריתוך בכוחות עצמו, חוסר מקצועיות עלולה להוביל לעבודה ברמה נמוכה יותר, ולגרום לבועות ולסדקים על גבי החמרן, ולחיבורים רופפים שעלולים לגרום למשתמשים עוגמת נפש.
 
אנחנו באייבי ריתוכים עומדים לשירותכם בכל עניין.
לפרטים ולקבלת ייעוץ מקצועי התקשרו