לתיאום פגישת ייעוץ ראשונה בחינם:
 
*
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מה ההבדל בין ריתוך להלחמה?

 
בסקירה קצרה לעבר מנעד הפריטים שיש לכם בבית ובמשרד, תגלו שאתם סובבים לצד מוצרים רבים שנוצרו מחומר אלומיניום, כמו דלתות, מסגרות של חלונות, תריסים, אופניים, פרזול ושאר מוצרי אלקטרוניקה וחשמל. אלומיניום, שמכונה בעברית - חמרן, הינו חומר גלם שכיח ממשפחת המתכות ובגין כל יתרונותיו הרבים נעשה בו שימוש בענפי תעשייה רבים, לרבות בענף הבנייה.

בהתאם לזאת, כשנזדקק לשירות תיקונים של מוצר שעשוי אלומיניום נאלץ לפנות לחברה שריתוך זה תחום מומחיותה והיא מציעה שירותי ריתוך איכותיים ביותר. כדי להכיר לעומק את פעולת הריתוך באלומיניום, להלן עשר עובדות מעניינות שלא הכרתם אודות ריתוך של אלומיניום.

 

ריתוך

 
ריתוך היא מלאכת חיבור ישירה בין מספר של מתכות. בעוד שבהלחמה ישנו חומר שנחשב לחומר מתווך בין שתי המתכות, בדרך כלל מדובר ב - בדיל. בריתוך לא קיים חומר מתווך והחיבור בין שתי המתכות הינו ישיר. ריתוך יתבצע על ידי רתכות מיוחדות שמתאימות לצרכיו של הרתך ולסוג המתכת. תהליך הריתוך יתאפשר רק באמצעות רתך מקצועי שידע לבצע את פעולת הריתוך בצורה נאותה - הוא יכין את המתכות לריתוך וחיבור ויניח את המתכת זו מול זו, על מנת שזה ישפיע על ההפרדה בין החום שלהן ועוד.

ניתן לבצע פעולת ריתוך בזכות הטמפרטורה הגבוהה שמצליחה להמיס את המתכות עד לשלב בו המתכת מתקררת. רתך מקצועי צריך לשלוט בדרגת חום כשהוא לוקח בחשבון שני גורמים - קצב והספק הרתכות. כדי לבצע חימום בחום גבוה יותר נדרש לחמם בקצב נמוך ולאורך זמן. החום ההתחלתי שהרתכת תפיק יהיה באותו היחס להספק שלה.

 

אילו שיטות ריתוך קיימות?

 
יש לא מעט שיטות ריתוך בימינו, אולם כל שיטה תדרוש מקצועיות, ניסיון וידע. ההבדל בין כל שיטה יבוא לידי ביטוי בעיקר בדרך ובטמפרטורה שבה המתכת תחומם. הריתוך הכי נפוץ כיום הוא על ידי בלון גז חמצן, שמאפשר שליטה על המהירות ועל זמן הבעירה. ניתן לבצע ריתוך באמצעות גזים שונים, יש גם ריתוך שמתבצע על ידי אלקטרודה – בעזרת קשת חשמלית, ריתוך אלקטרונים, חיכוך וריתוך נקודות ועוד.

 

עבודת הריתוך למקצוענים בלבד

 
עבודת הריתוך היא עבודה שמצריכה מקצועיות, דיוק וקפידה רבה על התהליך. בנוסף, חשוב מאוד לשמור על כלל החוקים שמאבטחים כל אדם שמבצע את הפעולה ולדאוג גם לבטיחות האנשים שנמצאים בסביבת העבודה. בכל קורס ריתוך יילמדו מנעד השיטות והפעולות בתהליך ריתוך וכן הבנה יסודית על כל חומר מסוכן שאתו באים במגע. כל זה לצד עקרונות הבטיחות שבעבודה באמצעות אביזרים מתאימים ושימוש במסכות ופריטי הלבשה שמיועדים להגן על הגוף בזמן ביצוע פעולת הריתוך.

 
ריתוך
 

הלחמה

 
בשיטת הלחמה יש חיבור בין שתי מתכות על ידי מתכת נוספת שהיא מכונה – לחם, בעלת נקודת התכה נמוכה מיתר המתכות שמתחברות אליה וגם ההרכב הכימי שלה שונה מהשאר. יש שתי שיטות הלחמה - הלחמה רכה שעושים שימוש בלחם שנק' ההתכה בו תהייה מתחת ל - 450 צלזיוס והלחמה קשה שנק' ההתכה של הלחם תהייה גבוהה ממספר זה. לרוב, הלחמה רכה תהיה רלוונטית במצבים בהם יש צורך חיבור של רכיבים אלקטרוניים, בעוד שהלחמה קשה תתבצע בעיקר לצורך חיבורי צנרת, מערכות קירור, במיזוג אוויר ובתחום השרברבות.

 

השוני העיקרי – הלחם

 
כפי שצוין לעיל, הלחמה תהיה שונה מפעולת הריתוך, שכן בריתוך המתכות מחוברות ישירות, בהיעדר כל חומר מתווך. נקודת ההתכה הנמוכה של הלחם תשאיר את המתכות מחוברות ושלמות בזמן שהלחם מותך. הלחמה מתבססת על התכה של חומר בחום, שהנוזל, בין חלקי המתכת המוצמדים ובאופי ההתקשות שלו, יאחה את המתכות.
החומר המשמש להלחמה הוא לרוב מתכת רכה מסוג בדיל או נחושת שניתכת בפשטות וההלחמה תתבצע בשימוש במלחם חשמלי או במלחם עם להבת גז.

 
אנחנו באייבי ריתוכים מומחים בריתוך
לפרטים ולקבלת ייעוץ מקצועי התקשרו